• +38 (068) 202 9175
  • iftomm@ukr.net


ПАМ’ЯТІ ВЧИТЕЛЯ - ЗАСЛУЖЕНОГО ДІЯЧА НАУКИ І ТЕХНІКИ УКРАЇНИ, ДОКТОРА ТЕХНІЧНИХ НАУК, ПРОФЕСОРА ВІЛЕНА ПЕТРОВИЧА РОЙЗМАНА

Незамінних людей не буває, але бувають неповторні

Пабло Пікассо

Давно визнано, що новими «героями часу» у 60–70-х роках минулого століття стали науковці – найчастіше, фізики і математики, інженери-конструктори. Це була епоха радянської інтелігенції, її віри у свободу, розум і прогрес.

Вілен Петрович став яскравим представ-ником інтелектуальної й культурної еліти того часу. Він був істинним інтелігентом, людиною великої ерудиції й блискучого інтелекту. Людина-мрійник, який своєю працею і наполегливістю втілював мрії в життя і здобув світову шану та визнання. Вілен Петрович мріяв бути космонавтом і навіть будучи відомим вченим писав пер-шому керівництву держави листи з проханням його зарахувати. Ма-ривши польотами, він пов’язав своє життя з літальними апаратами, лі-таючи з видатними льотчиками-випробовувальниками. Брав безпосе-редню участь у проектуванні та доведенні низки авіаційних двигунів для літаків ИЛ-18, АН-10, АН-12, АН-24 та інших. Був долучений до про¬грами випробувань та зниження вібрацій крісла для першого космо¬навта світу Юрія Гагаріна.

Неординарний погляд на причини проблем міцності дав йому змогу вперше розвинути науковий напрям «Проблеми механіки в електроніці», заснувати потужну наукову школу з проблем зниження вібрацій машин, приладів та апаратури. Наукова спадщина Вілена Пет¬ровича величезна: більше п’ятисот наукових праць: монографій, статей, підручників тощо; наукові школи і, найголовніше – учні, які продовжують справу свого наставника.

Вілен Петрович прожив яскраве і достойне життя. Він завжди мав активну позицію, проявляв глибоку людяність, любов до життя та оптимізм. Принциповий та, водночас, дипломатичний, вимогливий викладач і дотепний жартівник, сильний духом і з чутливим серцем, артистичний, спортивний – таким він залишиться у наших спогадах. Більше двадцяти років я працював у наукових та організа-ційних проектах разом з Віленом Петровичем пліч-о-пліч: спочатку як аспірант, потім – доцент, докторант, і, нарешті, просто як вдячний учень зі своїм Вчителем. Мене завжди захоплювала його енергійність та працелюбність. Важко підрахувати, скільки разів ми, учні, чули від нього: «А хіба ми не можемо цього зробити? Починаємо працювати!». Ця активність запалювала й нас, змушувала працювати, йти до мети та досягати її. Вілен Петрович був чудовим організатором, який протягом десятків років збирав науковців з ближнього та далекого зарубіжжя на численні наукові форуми, конференції і семінари, які ми організовували у найцікавіших місцях планети. Він любив життя і вмів його цінувати. Життя не було простим, і звершення не давались легко, однак сильна воля, цілеспрямованість та позитивний настрій долали життєві перепони. Вілен Петрович завжди для нас всіх був взірцем успішної та щасливої людини.

Вілена Петровича більше з нами немає, але залишився його цінний науковий спадок та учні, які будуть продовжувати справу свого наставника. Залишилась добра пам’ять про цю світлу, душевну та неповторну людину.

Андрій Горошко


Social Media
Newsletter subscription
Newsletter: